fbpx

2017 Defender Festivali II

 

Defender Festivali 2017

Defender Festivalini merak ediyorsun. Hazır ol sana her şeyi anlatacağım.

 

     Öncelikle Defender’ı sevmek için normalin biraz dışında bir karakter olman lazım. Defender’a biniyorsan çektiğin acıdan keyif alman lazım, konforun dışında bazı özellikler vardır anlatılamayan bunları hissetmek, yeri geldiğin de müzik değil rölanti’deki akışı dinlemek gerekir. Kafanda birkaç bijonun eksik veya hava filtren tıkalı olduğu için doğru oranda oksijen alamıyor olman lazım. En önemlisi soğuk bir metal’e aşık olabiliyor olmalısın. İşte Gadoff’ta tam da bu adamlardan birkaç adet mevcut. Zaten tam bir macera ve doğa aşığı ekipten beklenen bir model seçimi değil mi ? (Ekibin içinden biri olarak söylemem gerekiyor! Gadoff ekibi arabaları ile konuşuyor… canlı şahidim inan bana)

 

Bir gün karargahtayız ama tüm ekip bildiğin gibi değil herkes orada… Bir anda “ Defender festivalinde bu hafta sonu herkes programını ayarlasın” dendi. Şaşırdım önce yani tamam bu ekip kırık ama daha ne kadar metal’e aşık olan insanlar olabilir ki ? Metal’e aşık olmak için illa ki ona sahip olmak mı gerekir ? Gerçekten şehrin veya bu eşsiz haritanın bir ucundan çıkıp gelir mi o ağır hizmet aracı ile bu kadar insan ? Kafamda deli sorularla ekibin plan yapmasını seyretmeye başladım. İnanılmaz bir hazırlık başladı. Evlatlarını okuma bayramına hazırlayan anne baba gibi görsen şok olursun dedim ya konuşuyorlar araçları ile işte tam da bu an şahit oldum onlara. Araçlar temizlendi rötuşlar yapıldı tavan çadırları sepetler kamp sandalyeleri her şey hazır Araba da her şeyin var sadece düzenli olma işi…

 

  İşte o gün geldi. Sabah kalktık herkes merkez binanın önünde hazır araçlarımız eşimiz çocuğumuz yola çıktık. Gadoff konvoyu buluşma noktasına doğru asfalt üzerinde homurdanarak süzülmeye başladı. Buluşma noktasına erken gittiğimizi düşünürken gece uyuyamayıp sabah erkenden gelen, karadeniz’den bir gün önce yola çıkan, iç anadolu’dan gelen, 40 günlük çocuğunu atıp arabaya gelen, bir 110 kasa defender’da 10 arkadaş gelen yani aklına ne geliyorsa havaalanı gibi her karakterden insan var. Asıl bomba geliyor defender festivaline katılmak için defender sahibi olmana gerek yok onu sevmen onunla vakit geçirmek istemen yeterli. Buluşma alanına sırtında çanta elinde çadırın ile gel. Bende gelmek istiyorum de ve binmek istediğin defender’ı seç :)) Bu kadar defender’ı ve meraklılarını bir araya toplayanda tahmin edersin ki standart dışı bir ekip ve lider’in işi. Fosil ekibi. İnanılmazlar araçları ile dünyayı dolaşan dayanışmanın, psikolojik gücün ve kardeşliğin ne demek olduğunu gösteren metal’e “defender ruhuna” aşık olan ekip. Gerçekten birçok insanın hayalini gerçekleştiriyor ve yaşatıyorlar. Araçlarına bakınca neler yaşadıklarını nerelerden geçtiklerini derin savaş izlerinden anlayabilirsin…

 

   Defender Fest 2017 konvoyu başladı. İşte burası en heyecanlı yer. Fosil ekibi tüm profesyonelliği ile dizdi tüm araçları konvoy kuralları güzergah derken bütün ihtiyar delikanlılar şehirde kocaman lastikleri, horultulu motorları ve yorgun ama gururlu bakışları ile süzülmeye başladılar. O an aracın motor tipi, gücü, duruşu önemini yitirdi tüm ihtiyar delikanlılar İstanbulluları kendilerine hayran bırakmak ile meşgullerdi. Düşünsene önünde aynı marka ve model 60’a yakın araç geçiyor ve hepsi birbirinden farklı sana bu duyguyu başka hangi model araç yaşatabilir. Hepsi başka anlam ve başka kullanım amacı ile sahibi tarafından şekillenmiş ama temel özellikleri aynı “sevgi” …. çokta tatlı bir konvoy değildi tabi gerçeklere bakarsan klimasız araçlar, ağır debriyajlar, hararet ibresi ile aranda acaba yükseldi mi diye aşk dolu bakışlar, biraz duman vs. biliyorum kafan karıştı ama defender işte nasıl anlatsam !

 

Festival alanına geldik öncelikle şunu söylemeliyim WC, ufak bir market, çadır kurman için alan ve yeterince park alanın var korkma çokta ilkel bir ortam değil gönül rahatlığı ile gidebilirsin. Arabalar dizilmeye başladı dedim ya birbiri ile aynı olmayan bir sürü ihtiyar delikanlı. Herkes yerleşmeye başladı. Ee tabi sohbette başladı senin araban benim kaportam onun motoru bunun lastiği senin koltuğun benim diferansiyelim ama kimse kimseye aracının fiyatını sormadı. Neden ? Herkesin aracı kıymetlisi fiyatı sorulur mu evladın hiç ? Hiç tanımadığın bir adamla yıllardır görüşüyormuş gibi sohbet edebilir misin sence ? Evet edebilirsin buna eminim hatta yaşayınca sende şaşıracaksın. Muhabbete tek ortak noktan aynı model aracın sanarak başlayacaksın. Farkında değilsin defender kullanıcıları aslında birbirlerine çok yakın karakterler yaşadığında ne demek istediğimi anlarsın. “Gadoff söylemişti” dersin. Biz 4 lastiği aynı anda güce cevap veren her aracı severiz ama neden defender ? Sorusunun cevabı tamda bu festivalde. Bir anda ortama güzel kokan bir duman hakim oldu bu iyiye işaret. Kocaman bir kamp ateşi ve mangallar yanmaya başladı. Yanına tek çeşit bir protein ve salata yapabileceğin kadar malzeme ve ekmek alman yeterli çünkü az sonra tabağından birden fazla çeşit yemek olacak. Herkes elinde bir tabakla kendi pişirdiği veya yaptığı bir yemekten bir diğer masaya servis yapıyor. Keşke şunu da alsaydık tüh unuttuk dediğin her ne ise emin ol orada bulabilirsin elbet bir kardeşinde vardır. Yemekler yendi genel temizlik hızlıca yapıldı ve kamp sandalyeleri ortada birleşmeye başladı.

 

Ortada kocaman bir ateş Fosil ekibi inanılmaz hazırlanmış doğanın ortasında misafirlerini ağırlayan birbirinden güzel insanlar ve onlarla aynı ruhu paylaşmanın keyfi ile sen de ateşi seyrediyorsun. Tek tek yanına gelen Fosil ekibine daha festival’in içindeyken seneye ne zaman yapılacağını sormuşluğum var :)) Kocaman bir kamp ateşi düşün; etrafında yaşlısı-genci, sakallısı-kel’i, göbeklisi-zayıfı, rakılısı-şaraplısı, çaylısı-kahvelisi her türden insan aynı amaç için orada ve keyif aldıkları her hallerinden belli. Biri çıkarır kemençeyi öbürü alır gitarı herkesin sesi birbirinden güzel sanatçı dolu :)) saat kolunda pır pır döner haberin yok gece yarısını geçmişsin. Yavaş yavaş dökülüyor topluluk, çadırlar da hareketlenmeler sabaha hazırlık için çekiliyor herkes yatağına. Ama sohbet ateş başında günün ilk saatlerine kadar devam. Sabah inanılmaz bir ortamda uyanıyorsun. Sanki şirinler köyü :)) herkes tanıdık her yer defender… ufak çaplı cennet işte hayal et. Biri çay ikram eder biri ekmek dostluk kardeşlik hepsi bir arada. Hazırlıksız yakalanan ve sabah karşı başlayan bir yağmurla birlikte mükemmel bir ortamda kahvaltımızı hazırlamaya başladık. Evden çıkarken aldığın o domatesin tadının orada nasıl değiştiğine inanamayacaksın. Hele ki o çay !! Gadoff öğünleri asla kaçırmaz bence bu tip sabahlarda Gadoff araçlarının olduğu alana ilerle herhangi bir cafe’deki servet ödediğin kahvaltı tabağını ormanın ortasında Gadoff ta bulabilirsin, korkma kahvaltı şirketten 🙂 🙂

 

  Yavaş yavaş kopmalar başlıyor. Ee sonuçta festivalin son günü. Yukarıda dedim ya taaa nerelerden gelen araçlar var. Tek marşla dönmek için sabırsızlanıyorlar. Bu kadar ağır hizmet aracı ormanın kenarından “hadi görüşürüz” deyip, asfalta çıkıp dönmeyecekti tabi ki. 🙂 Kimse kimseye çaktırmıyor ama herkesin kafa aynı yerde. Tüm gece yağmur yağdı yeterince çamur var… Tekerler dönsün girelim şu ormana yol nereye biz oraya.. sanırım 30 araç kadar daldık ormana. Offroad bilgisi olan/olmayan, yeterli donanımı olan/olmayan, vakti olan herkes attı kendini yola. Bir meydan da “yılın ilk çamurunu selamlayan defender sürüsü dansı” gördün mü hiç ? Peki asıl olay ne biliyor musun ? Benim önümden arazide o çamurun içinde 300tdi – 2,5d – Td5 – V8 – Puma geçti sırası ile. Bunu bir daha nerede göreceksin ? Sahipleri hedefi gösterdi ve defender’lar motor, donanım, yol ayırt etmeden hedefe gidiyordu. Biraz daha çamurda dolaştık ve artık 40 yıllık arkadaşlarımızdan ayrılma vakti gelmişti. Harika insanlar tanıdık, mükemmel bir hafta sonunu geride bıraktık.

 

 

Festivalde gördüklerimi, yaşadıklarımı ve hissettiklerimi sana anlatmaya çalıştım umarım başarmışımdır. Eğer bir defender’a sahipsen veya defender’ı seviyorsan; yaşam tarzın, bakış açın stilin bu ise, en önemlisi doğa ile iç içe olmayı seviyorsan kesinlikle bu festivale gelecek sene katılmalısın. Gadoff ekibi her zaman ki gibi orada olacak istersen bize eşlik edebilirsin ! Güne şirinler köyünde başlamak istersin itiraf et kendine :))

 

Dostluk ve kardeşlik ile doğa içinde bir hafta sonu geçir ve sonra “ sen yine olmak istediğin kişi ol !“

 

Defender Festivali videosunu izlemek için; Gadoff Youtube adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

About the author

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram