Blog

Şile’ye bağlı Hacıllı Köyü Kampı

Şile’ye bağlı Hacıllı Köyü Kampı

Büyükçekmece sahilde bulunan Cafe’M deyiz tüm ekip. Ufak bir reklam olacak ama Gadoff ekibinin buluşma noktası, kafa dinleme mekanı, lezzet durağı ve ofis dışı buluşma noktasıdır aklında bulunsun 😉 Neyse konumuza dönelim; Uzun zamandır içimizde biriken şehir stresini atmak ve aynı zamanda yeni yerler keşfetmek […]

Gadoff Rotaları Wikiloc’ta!

Gadoff Rotaları Wikiloc’ta!

Gadoff’un yolculuk, seyahat rotalarını ve kamp keşif yerlerini Wikiloc’tan takip edebilirsiniz… Gadoff Adventure Co. Wikiloc Hesabı https://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?id=3627779     Wikiloc Nedir ?  7 Nisan 2006 yılında Jordi Ramot isimli İspanyol abimiz tarafından hizmete açılan Wikiloc bütün doğa sporlarına yönelik rotaların paylaşıldığı, Türkçe dilini destekleyen, Türkiye’de GPS cihazı […]

Spotify – Gadoff Road Song

Spotify – Gadoff Road Song

Artık Bizi Spotify‘dan Dinleyebilirsiniz…

Yol seyahatlerimiz boyunca dinlemekten keyif aldığımız ve favori şarkılarımızı Spotify  platformunda topladık. Sevdiğimiz müzikleri eklemeye devam edeceğiz. :))

https://spoti.fi/2IYxb2Y

Sonbaharda İğneada

Sonbaharda İğneada

    Vee sezonun son kumsal kampını her zamanki gibi İğneada’ya sakladık. İstanbul’a yakınlığı ve bayıldığımız doğasıyla tabi ki tercihimiz İğneada oldu. Longoz Ormanları tam bir oksijen deposu ayrıca uçsuz bucaksız kumsalı ve denizi bize huzurlu bir kamp ortamı oluşturdu. İğneada bizim için her zaman […]

Yol Üstü Lezzet Durakları – Ege

Yol Üstü Lezzet Durakları – Ege

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilini fırsat bildik ve defenderlarımızla şehirler arası seyahate çıktık. Tabi aklımızda yol boyunca lezzetli yemekler yeme fikri vardı. Uzun süren yolculuklarda iyi bir restoran bulmak oldukça zor. İşte lezzetiyle direksiyon kırdıracak, ayrılmak istemeyeceğiniz en iyi restoranlar…   Yıldız Mangal / Foça […]

Paracord Bileklik Nedir? Ne işe yarar

Paracord Bileklik Nedir? Ne işe yarar

Son dönemde kullanım amacı bilinmeden sadece güzel göründüğü için kullanılan ve moda haline gelen Paracord Bileklik aslında askeri personel tarafından kullanılan bir hayatta kalma ekipmanıdır.

Para (paraşüt), cord (kablo) kelimelerinden oluşan Paraşüt İpi anlamına gelen Paracord kelimesi ile temsil edilir. Güçlü ve çok amaçlı olarak kullanılan bir iptir. “hayatta kalma bilezikleri” olarak da bilinen Paracord Bileklik doğada zaman geçiren yürüyüşçüler, tırmanıcılar, kampçılar veya doğada olan herkes tarafından kullanılır.

Paracord İpi Nedir?

Paracord ipi, 5 milimetre çapında, yüzde yüz naylondan üretilen, oldukça esnek, içinde 7 ayrı ip daha barındıran bir çeşit iptir. Naylon yapısı paracord iğine elastikiyet kazandırırken, sağlamlığı ipe 250 kilograma kadar taşıma kapasitesi veriyor. İçinde ki ipler de işlevselliğini artırıyor. Paracord iplerini ilk olarak ABD Paraşüt Birlikleri 2. Dünya Savaşı sırasında kullanmış. Paraşütçüler arasında bağlayan paracord kullanımı zamanla bütün askeri birlikler tarafından kullanılmaya başlanmış. İpe ihtiyaç duyulan her türlü önemli ya da az önemli durumda paracord ipi tercih edilmeye başlanmış. Sırt çantalarını arabaya bağlamak, kamuflaj ağlarını ağaçlara bağlamak gibi her türlü sabitlemede, diğer taraftan içinde barındırdığı 7 ayrı ip de, doğa şarlarında hayati önem taşıyan tuzak kurma, balık tutma, yarayı dikme gibi durumlarda ön plana çıkmış.

Paracord Bileklik Nedir?

Öncelikle paracord bileklik bir Türk icadı olmayıp Amerikan ordularında ünlenmiş bir aksesuardır. Amerikalıların “Hayatta kalma ekipmanı” olarak tanımladıkları bu aksesuardır. Paracord bileklik nedir sorunun yanıtı da paraşüt ipinden oluşan el ya da makine ile örülen bilekliklerdir. Paracord bileklik ipleri 550 LB kalitede gerçek paraşüt ipinden üretilmiş olup içinde 7 ince ipten oluşmaktadır.

Paracord Bileklik Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır? 

Amerikalılar boşuna hayatta kalma ekipmanı dememiş bakmayın öyle sadece bir ip olduğuna doğada kaldığınızda o ip öyle değerli oluyor ki. Paracord bileklikleri en çok askerler, kampçılar, doğa yürüyüşçüleri kullanmakta. Günümüzde yaygınlaşması ve paracord bilekliklerin daha özel tasarımlarının çıkması ile birlikte şehirde yaşayanlar da bu bilekliği aksesuar olarak taşımaya başladı. Peki paracord bileklikler ne işe yarar? Paracordlar, ihtiyaç anında doğada çok işinizi görecektir. Kullanım alanları biraz da sizin hayal gücünüze bağlı ama en bilinen özelliklerini sizler için sıralayalım; Standart ip şeklinde bağlama amaçlı

Ana ip:

• Barınak yapma

• Hamak

• Ayakkabı bağcığı

• Alet ve ekipman tamiri

• Tuzak kurma

• Yiyecekleri yerden yukarı asma

• Turnike

• Ateş yayı için ip

• Avlanmak için yay ipi

İç İpleri:

• Misina

• Diş ipi

• Dikiş ipi

• Acil durumlarda yara dikmek için

• Tuzak kurma

Nasıl Kullanılmalı?

Yukarıda belirtilen acil bir durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda, bilekliğin kaynak noktasından açınız ve Paracord ipi istediğiniz gibi kullanmaya başlayınız. Acil durumdan kurtulduktan sonra çözmüş olduğunuz bilekliğinizi eğer COBRA düğüm tekniğini biliyorsanız kendiniz de örebilirsiniz.

DEFENDER SİLÜET ÇİZİMİYLE 70. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARINI BAŞLATTI

DEFENDER SİLÜET ÇİZİMİYLE 70. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARINI BAŞLATTI

Kar üzerinde 250 metre genişliğindeki Defender çizimi, 30 Nisan’daki Dünya Land Rover Günü kutlamalarına yaklaşırken Land Rover’ın her türlü zemindeki macerasının 70 yılını taçlandırıyor.   SANATÇI SİMON BECK’İN DEV KAR ÇİZİMİNİ BURADAN İZLEYİN Her türlü zeminde yaşanan 70 yıllık maceranın ve global keşiflerin ardından Land […]

Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Motor yağı hakkında ne kadar bilgilisiniz? Aracınızın motoru üzerinde bir film tabakası oluşturarak onu koruyan, performansı ve uzun ömürlülüğü için büyük önem taşıyan motor yağını daha iyi tanıyıp, motorunuz için en uygun yağı seçerek otomobilinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Otomobilinizin hayat suyu motor yağının teknik özelliklerine geçmeden önce motor yağı hakkında sık sorulan soruları cevaplayalım ve temel bilgilerimizi tazeleyelim.

Fresh motor oil

Motor Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Motor Yağının Görevleri Nelerdir?

Motor yağının temel görevleri;

 • Sürtünmeyi en aza indirerek aşınmayı engeller.
 • Yüksek sıcaklıkta çalışan motor parçalarının soğutulmasına yardımcı olur, parçaların ısınarak deforme olmasını önler.
 • Toz ve kiri yağ filtresine taşıyarak motor parçalarını temizler.
 • Segman, piston ve silindir arasındaki boşlukları doldurur. Gaz kaçağını engelleyerek verimliliği artırır.

Motor Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Motor yağları üretim şekillerine göre mineral, yarı sentetik ve tam sentetik olmak üzere üçe ayrılır.

Mineral Yağlar

Mineral yağlar; ham petrolün damıtılması ve deterjan, viskozite geliştirici, aşınma önleyici gibi katkı malzemeleri eklenmesiyle elde edilir.

Tam Sentetik Yağlar

Sentetik yağlar; laboratuvar ortamında tamamen kimyasal işlemler sonucunda üretilir. 

Yarı Sentetik Yağlar

Mineral yağ ve sentetik yağın karıştırılması sonucu elde edilir. Yarı sentetik yağlar üretilirken genellikle %70-80 oranında mineral yağa %20-30 oranında sentetik yağ eklenir.

Mineral Yağlar İle Sentetik Yağlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Sentetik yağların mineral yağlardan en büyük farkı sıcaklığa karşı olan dayanıklılıklarıdır. Düşük sıcaklıklarda daha akıcılardır. Buharlaşma katsayıları düşük olduğu için yüksek sıcaklıklarda da yağ eksiltmeleri daha azdır.
 • Ham maddesi daha maliyetli olan sentetik yağların üretilmesi için yoğun kimyasal işlemler gerektiğinden sentetik yağlar mineral yağlara göre daha pahalıdır.

 • Tam sentetik motor yağı ömrü, mineral yağın ömrüne kıyasla daha uzundur. Uzun vadede daha tasarruflu olan sentetik yağlar çevreye de daha duyarlıdır.

 • Sürtünmeye daha az enerji harcayan, daha dayanıklı sentetik yağların performansları daha güçlüdür.

Motor Yağı Yakıt Tüketimini Etkiler mi?


Kaliteli motor yağı kullandığınızda sürtünmeye harcanan enerjiden tasarruf edeceğiniz için yakıt tüketiminiz düşecektir.

Motor Yağı Performansı Etkiler mi?

Motor yağları aşınmaları engellediğinden ve sürtünmeye için daha az enerji harcanmasını sağladığından motorunuzun gücünü yola etkili bir şekilde aktarabilir, otomobilinizin performansını artırabilirsiniz. 

Motor Yağı Değişimi Faydaları Nelerdir?

Motor yağını geç değiştirmek otomobilinizin motorunu temizlemekle ve korumakla görevli yağın zaman içinde kirlenmesine ve görevlerini yerine getirememesine sebep olur. Bu yüzden düzenli olarak motor yağı değişimi yapmak önemlidir. Motor yağını yenilemek; motorun ömrünü uzatır, aracın performansını güçlendirir ve yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.  

Motor Yağı Hangi Sıklıkta Değiştirilmeli?

Yağ değişim zamanı aracınızın modeline, kullandığınız yağın türüne ve kat ettiğiniz kilometreye göre değişiklik gösterebilir. Ortalama bir değer vermek gerekirse eski araçların 5.000 kilometrede bir, yeni araçların ise 20.000 kilometrede bir motor yağlarının değişmesi uygun olacaktır. Yağ değişimi sırasında aracınızın yağ filtresini değiştirmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?


Motor yağını gösterge paneli üzerindeki motor yağı basınç uyarı lambası yandığında mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Aracı düz bir yüzeye park ettikten sonra yağ çubuğunu yerinden çıkararak motor yağının durumunu kontrol etmeniz de mümkün. İdeal olan yağın maksimum ile minimum seviyesi arasında olmasıdır.
 • Düşük yağ seviyesinin dışında yağ uyarı ışığı aşağıdaki sebeplerden dolayı da yanabilir;
 • Yağ pompasının çalışmaması
 • Yağ basınç sensörü arızası
 • Yağ sisteminde tıkanıklık
Kartepe Kış Kampı 

Kartepe Kış Kampı 

     Şubat ayının başı, günlerden cuma tüm Gadoff ekibi eksiksiz ofisteyiz. 2018 ilkbahar – yaz koleksiyonu için son rötuşları atıyoruz. Saatlerce model, renk vb seçimlerle uğraşmışız artık kafalar dolmuş. Şehir zaten sürekli kafamızın içinde bir şeyler anlatıyor, kimse dilinden anlamıyor, sürekli mutsuz bir tip, […]