fbpx

İğneada Longoz Ormanları Kampı

Longoz ormanları – Gadoff

        Yaz sıcağı, şehrin lanet trafiği ve haftanın son iş günü bitmiş olmasına rağmen rahatlamayan ve sürekli yeni fikirler arayan kocaman bir kafa ! Tüm bu duygular üstü üste gelmişken bir baktım bizim ekipte bir hareketlilik. Telefon sürekli titreme halinde ! Cuma akşamı bu kadar bildirim Gadoff ekibi için yeni bir macera sinyalinden başka bir şey değil. Daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak çok mantıklı bir fikir çıkmayacağının da bilinci ile telefonumu elime aldım !

"Hadi abi hazırlanın kaçıyoruz!" Nereye ? Longoz ormanlarına İğneada'ya ...

Tamam da Gadolar Longoz neresi ? Dedim bende. İyi ki sormuşum inanılmaz bi yer hazırsan sana da anlatıcam. Önce Longoz’un kelime anlamı ile başlayalım ki canlandırmanız kolay olsun. Longoz, denize akan serin ve eşsiz berraklıkta ki derelerin getirdiği kumların birikerek deniz kıyısında set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsunun biriktiği yerde oluşan harika ve özel bir ekosistemdir. Bu bir kenarda kalsın.

 

Nasıl gideceksiniz ?

Kırklareli’ne bağlı Pınarhisar’a gelmeden Demirköy/İğneada sapağı var oradan girdikten sonra yol seni İğneada merkeze götürecek. Temiz hava ve yemyeşil ormanı takip et kendini eşsiz Karadeniz kıyısı olan İğneada’nın merkezinde bulacaksın. Pınarhisar sapağına girdiğinde sağda gerçek köy yumurtası satan dede’ye herhangi bir Gadoff ürünü gösterirsen 2 yumurta hediyen olacak bizim ekibi çok sever dede :)) Dönüş yolunda kamp alanından çıkış saatine göre Dupnisa mağarasını ziyaret edebilirsin. Mağara yolu üzerinde buz gibi nehrin içerisine konumlandırılmış masalarda Türk kahvesi içebilirsin, ya keyif alacaksın yada motoru bozup cırcır olacaksın ama görünce dayanamayacaksın. Gadoff ekibi bu tarz yol kenarı tecrübelerini asla boş geçmez.

Eğer araç ile geldiysen ufak bir kum geçişi seni bekliyor lastik tipini, lastik basıncını ve araç donanımını buna göre ayarlaman gerekecek hazırlıklı ol. Eğer araç durumunun ve ekipmanlarının yeterliliğini kesinleştirmek istersen bize ulaşabilirsin sana yanına neler alman gerektiği ve minimum araç donanımı konusunda yardımcı olabiliriz. Yürüyerek devam edeceksen 5 km’lik bir kum yürüyüşü seni bekliyor bacaklarına çok iş düşecek. Uzun kumsal ile ormanın birleşme noktasın da patika bir yol var buradan aracınla ilerleyebilir yada yürüyebilirsin ancak çok dikkatli ol yol kenarlarında eşsiz bitkiler var üzerilerinden geçmemen onlara zarar vermemen gerekiyor. Bu konuda ciddi uyarı aldık baştan söylemesi sakın dikkati elden bırakmayın. Deniz ve ormanın arasında Kum tepesi ile doğal bir gölet oluşmuş mutlaka göreceksin. Ortalama olarak İğneada merkezine 6 km mesafede işte tam orası kamp alanınız. Önünüzde hoyrat Karadeniz arkanız da eşsiz Longoz ormanı, sağ çaprazınız da Bulanık deresi, kuşlar, bol oksijen ve siz… Her şey hazır. İşte o an Longoz ne demek şimdi daha iyi anlamış oldun. Görünce büyüleneceksin zaten Gadoff ekibi gitmiş sence standart bir yer midir ? Asla olamaz!!

Çadır kurman için mükemmel bir zemin, Karadeniz size bir sürpriz yapmaz ise denize girmeniz için harika bir gün ve güneşlenmeniz için tertemiz upuzun bir kumsal önünüz de sizi bekliyor. Akşam kamp ateşinde yemeğinizi yedikten sonra eee tamam da bu muydu olay nasıl döneceğiz eve öfff diyeceksiniz ya, hani evde olmak vardı abi ne işimiz var burada diyenler çıkacak aranızdan !! Durun demeyin hemen gökyüzüne bir bakın bir sürü yıldız harika kamp akşamınıza tanıklık ediyor olacak, bu sayede kafan dağılacak anın tadını çıkarmaya devam edeceksiniz. Gece eşyalarını düzenli bırakmalısınız sabah mandalar size şaka yapabilir. Bazı ekip arkadaşlarımız biraz dağınık’ta :)) Çadırınıza yaklaşamayacaklar dır. yüksek ihtimal ama yine biz uyaralım sonra sürpriz olmasın. Etrafı düzenli tutmak meselesi önemli zaten gerisi doğal hayatın kendi düzeninde ilerliyor seninde bildiğin gibi.

Beğeneceğine eminiz. Türkiye’nin nadir güzelliklerinden olan Longoz ormanları ile harika vakit geçireceksiniz. Hayallerinizin daha üzerinde bir yer ile karşılaşacaksınız bize güvenin. Nereden mi biliyoruz ? Bizde aynı şeyleri hissettik ve aynı şeyleri sizde hissedin diye bulduğumuz gibi tertemiz ve hiç bir canlıya dokunmadan bıraktık. Sizden de aynı performansı bekliyoruz :)) Ben burayı çok beğendim ama Gadoff’la ilk keşfinde olmak isterdim dedin içinden dimi ? Bize ulaş sıradaki macera da ön sıradan yerini ayırt. Sadece yaşam tarzın ve sen gereklisin Gadoff’a eşlik etmen için, gerisi herkeste var.

Unutma şehir, doğa fark etmez “sen yine olmak istediğin kişi ol”. 🦏

 

 

About the author

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram