fbpx

Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Motor yağı hakkında ne kadar bilgilisiniz? Aracınızın motoru üzerinde bir film tabakası oluşturarak onu koruyan, performansı ve uzun ömürlülüğü için büyük önem taşıyan motor yağını daha iyi tanıyıp, motorunuz için en uygun yağı seçerek otomobilinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Otomobilinizin hayat suyu motor yağının teknik özelliklerine geçmeden önce motor yağı hakkında sık sorulan soruları cevaplayalım ve temel bilgilerimizi tazeleyelim.

Fresh motor oil

Motor Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Motor Yağının Görevleri Nelerdir?

Motor yağının temel görevleri;

 • Sürtünmeyi en aza indirerek aşınmayı engeller.
 • Yüksek sıcaklıkta çalışan motor parçalarının soğutulmasına yardımcı olur, parçaların ısınarak deforme olmasını önler.
 • Toz ve kiri yağ filtresine taşıyarak motor parçalarını temizler.
 • Segman, piston ve silindir arasındaki boşlukları doldurur. Gaz kaçağını engelleyerek verimliliği artırır.

Motor Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Motor yağları üretim şekillerine göre mineral, yarı sentetik ve tam sentetik olmak üzere üçe ayrılır.

Mineral Yağlar

Mineral yağlar; ham petrolün damıtılması ve deterjan, viskozite geliştirici, aşınma önleyici gibi katkı malzemeleri eklenmesiyle elde edilir.

Tam Sentetik Yağlar

Sentetik yağlar; laboratuvar ortamında tamamen kimyasal işlemler sonucunda üretilir. 

Yarı Sentetik Yağlar

Mineral yağ ve sentetik yağın karıştırılması sonucu elde edilir. Yarı sentetik yağlar üretilirken genellikle %70-80 oranında mineral yağa %20-30 oranında sentetik yağ eklenir.

Mineral Yağlar İle Sentetik Yağlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Sentetik yağların mineral yağlardan en büyük farkı sıcaklığa karşı olan dayanıklılıklarıdır. Düşük sıcaklıklarda daha akıcılardır. Buharlaşma katsayıları düşük olduğu için yüksek sıcaklıklarda da yağ eksiltmeleri daha azdır.
 • Ham maddesi daha maliyetli olan sentetik yağların üretilmesi için yoğun kimyasal işlemler gerektiğinden sentetik yağlar mineral yağlara göre daha pahalıdır.

 • Tam sentetik motor yağı ömrü, mineral yağın ömrüne kıyasla daha uzundur. Uzun vadede daha tasarruflu olan sentetik yağlar çevreye de daha duyarlıdır.

 • Sürtünmeye daha az enerji harcayan, daha dayanıklı sentetik yağların performansları daha güçlüdür.

Motor Yağı Yakıt Tüketimini Etkiler mi?


Kaliteli motor yağı kullandığınızda sürtünmeye harcanan enerjiden tasarruf edeceğiniz için yakıt tüketiminiz düşecektir.

Motor Yağı Performansı Etkiler mi?

Motor yağları aşınmaları engellediğinden ve sürtünmeye için daha az enerji harcanmasını sağladığından motorunuzun gücünü yola etkili bir şekilde aktarabilir, otomobilinizin performansını artırabilirsiniz. 

Motor Yağı Değişimi Faydaları Nelerdir?

Motor yağını geç değiştirmek otomobilinizin motorunu temizlemekle ve korumakla görevli yağın zaman içinde kirlenmesine ve görevlerini yerine getirememesine sebep olur. Bu yüzden düzenli olarak motor yağı değişimi yapmak önemlidir. Motor yağını yenilemek; motorun ömrünü uzatır, aracın performansını güçlendirir ve yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.  

Motor Yağı Hangi Sıklıkta Değiştirilmeli?

Yağ değişim zamanı aracınızın modeline, kullandığınız yağın türüne ve kat ettiğiniz kilometreye göre değişiklik gösterebilir. Ortalama bir değer vermek gerekirse eski araçların 5.000 kilometrede bir, yeni araçların ise 20.000 kilometrede bir motor yağlarının değişmesi uygun olacaktır. Yağ değişimi sırasında aracınızın yağ filtresini değiştirmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?


Motor yağını gösterge paneli üzerindeki motor yağı basınç uyarı lambası yandığında mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Aracı düz bir yüzeye park ettikten sonra yağ çubuğunu yerinden çıkararak motor yağının durumunu kontrol etmeniz de mümkün. İdeal olan yağın maksimum ile minimum seviyesi arasında olmasıdır.
 • Düşük yağ seviyesinin dışında yağ uyarı ışığı aşağıdaki sebeplerden dolayı da yanabilir;
 • Yağ pompasının çalışmaması
 • Yağ basınç sensörü arızası
 • Yağ sisteminde tıkanıklık

About the author

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram